Elektromobilis ir krovimo kabelis

Kaip įkrauti elektromobilį?

Volvo XC40 Recharge elektromobilis
502 views 0 komentarus

Elektromobiliams Lietuvoje vis labiau populiarėjant, dažnam besidominčiajam kyla labai paprastas klausimas – o kaip įkrauti elektromobilį? Kaip greitai įsikrauna elektromobilis? Kiek kainuoja įkrauti elektromobilį? Ar galima įkrauti elektromobilį namuose, ofise ar tiesiog prie parduotuvės? Kaip prijungti elektromobilį prie elektromobilių stotelės? Ar elektromobiliai kraunasi lėčiau žiemą? Kaip tausoti elektromobilio bateriją? Ir t.t. ir panašiai.

Tai labai geri klausimai į kuriuos visus mes šiame straipsnyje Jums ir atsakysime.

Kaip įkrauti nuosavą elektromobilį namuose?

Įkrovimo stptelė Charge Amps 22 kW dvivietė

Elektromobilius, skirtingai nei kuru varomus automobilius, galima tiesiog įkrauti namuose, kas yra labai patogu ir sutaupo daug laiko.

Elektromobiliai yra įkraunami tiesiog įjungiant vieną elektromobilio kabelio galą į elektromobilį, kitą į tinklą. Kabelis yra parduodamas kartu su elektromobiliu.

Namuose elektromobilius galima įkrauti dviem būdais:

  1. Tiesiai nuo tinklo per rozetę. Tai pats lėčiausias ir pigiausias būdas, nes Jums tiesiog reikia įjungti elektromobilio laidą (dažniausiai naudojant perjungimo laidą) į nuosavo namo rozetę ir Jūsų elektromobilis pradės įsikraudinėti. Šis būdas turi du minusus: jis itin lėtas ir kartais įkrauti bateriją gali reikėti daugiau nei paros, bei šis būdas yra pats nesaugiausias. Viskas gerai, kai gerai, bet tokio įkrovimo metu yra gaisro rizika dėl perkaitimo.
  2. Su nuosava elektromobilio stotele. Tai daug patogesnis, greitesnis ir saugesnis būdas įkrauti savo elektromobilį namuose. Tam Jums reikės įsimontuoti namuose (lauke, garaže, pastotėje) elektromobilio stotelę, kuri jau veikia su daug didesne galia. Elektromobilių stotelės taip pat gerokai sumažina perkaitimo riziką, o elektromobilį visada pilnai įsikrausite per naktį ir ryte nereikės jaudintis dėl įsikrovimo mieste ar greitkeliuose.

Skaitykite: elektromobilio įkrovimo gidas.

Kaip įkrauti elektromobilį mieste?

Tesla įkrovimo stotelė

Tesla įkrovimo stotelė

Šiuo metu Lietuvoje yra sparčiai plečiamas elektromobilių stotelių tinklas ir mieste jau rasite vis daugiau viešųjų elektromobilių stotelių mieste, prie parduotuvių, prekybos centrų, kavinių, greitkeliuose, parkingo aikštelėse.

Viešose vietose dažniausiai yra įrengiamos greito įkrovimo stotelės nuo 50 iki 350 kW.

Priklausant nuo Jūsų nuosavo elektromobilio įkrovimo gebėjimo priimti aukštą galią (šiuo metu elektromobiliai dažniausiai maksimaliai gali krautis iki 150 kW, nauji Tesla modeliai iki 250 kW).

Lietuvoje iki 2023 metų mes vis dar turėsime viešų nemokamų elektromobilių stotelių, bet privačių tinklų elektromobilių stotelės kainodara dažniausiai priklauso nuo gauto kWh skaičiaus. Kai kurios privačios įmonės už pigesnę kiekvienos kilovatvalandės kainą siūlo ir mėnesinius planus.

Viešos elektromobilių stotelės dažniausiai turi savus kabelius, kurie jungiasi prie elektromobilio, tačiau kartais pasitaiko ir  stotelių be kabelių, tad visada gerai turėti nuosavą kabelį, kurį galėsite prijungti prie viešos stotelės.

Reikia dar atkreipti dėmesį, jog kartais tam tikros parduotuvės, restoranai ar kitos įstaigos suteikia taip pat nemokamą įkrovimą, tad planuojant kelionę svarbu į tai atsižvelgti.

Greitojo įkrovimo stotelėse elektromobilį nuvažiuoti sekančius 100 kilometrų įkrausite per 10-25 minutes.

Kaip greitai įsikrauna elektromobilis?

Skirtingai nei kuru varomu automobiliai, elektromobiliai dažniausiai turi gan skirtingo dydžio baterijas: nuo 20 kWh iki 100 kWh ar daugiau. Kuo didesnė baterija, tuo ilgiau ją reikia įkraudinėti. Tačiau didesnė baterija garantuoja didesnį nuvažiuojamą atstumą.

Tad pilnai įkrauti bateriją gali užtrukti labai skirtingai.

Taip pat skirtingi elektromobiliai gali įsikrauti ir skirtinga galia: senasis Nissan Leaf modelis įsikrauna kelis kartus lėčiau nei naujasis Tesla Model Y.

Trečias aspektas: nėra patariama visada bateriją pilnai iškrauti ir pilnai įkrauti. Pats tobuliausias ir efektyviausias būdas yra pastoviai elektromobilį įkrauti iki 80 procentų, o iškrauti iki dešimt procentų ar mažiau.

Bet kad maždaug įsivaizduoti kiek gali trukti įkrauti vidutinį elektromobilį iki 80 – 100 procentų, pateikiame šiuos skaičius:

  1. Namuose iš elektros tinklo – iki 24 valandų.
  2. Namuose su nuosava elektromobilio stotele – iki 6-8 valandų.
  3. Greitojo įkrovimo stotelėse – iki valandos.

Kiek kainuoja įkrauti elektromobilį?

elektromobilis VW ID3

elektromobilis VW ID3

Mes esame čia pateikę išsamius skaičiavimus: Kiek kainuoja įkrauti elektromobilį?

Tačiau santrumpa būtų tokia:

  1. Kraunant namuose su nuosava stotele ar iš tinklo, nuvažiuoti 100km kainuotų apie 3-4 eurus.
  2. Kraunant namuose turint nuosavą saulės elektrinę kaina gali nesiekti ir vieno euro.
  3. Kraunant viešo įkrovimo stotelėse kaina svyruoja nuo 7 iki 9 eurų.

Ar elektromobiliai kraunasi lėčiau žiemą?

Taip, žiemą ir sunaudojami elektros kiekiai yra iki dvidešimties procentų didesni, tad reikia atitinkamai planuoti ir keliones, ypatingai ilgas, nes sumažės Jūsų nuvažiuojamas atstumas.

Išvados

Elektromobiliai suteikia itin patogų būdą įsikrauti nuosavą transporto priemonę tiesiog namuose. Juk kuro niekas niekada nelaiko namuose ir nuosavų degalų stotelių nestato.

Su elektromobiliais viskas daug paprasčiau: prijunkite elektromobilį prie stotelės ir eikite pailsėti po dienos darbų. Elektromobilis pilnai įsikraus per naktį.

Visiems, kuri turi nuosavą namą ar turi galimybę įsigyti nutolinę saulės elektrinę – labai patariame taip padaryti, nes sutaupysite dar daugiau pinigų. Tik pagalvokite, tai lyg turėti nuosavą naftos kasyklą. Saulė tiesiogiai ne tik suteiks elektrą namams, bet ir įkraus nuosavą elektromobilį.

 

 

Ar šis įrašas buvo naudingas?
Taip
Ne

Komentarai uždrausti.