Elektromobilis ir krovimo kabelis

Elektromobilio įkrovimo gidas

Įkrovimo stotelė Charge Amps 22 kW dvivietė
1771 views 0 komentarus

Elektromobilio įkrovimo gidas tampa vis aktualesniu, nes įkrovimo subtilybės gali tapti tikru galvos skausmu naujam savininkui, nepilnai suprasta informacija gali sukelti daug streso įsigijus naują elektromobilį.

Reikia įsivertinti ir suprasti vieną dalyką: skirtingi elektromobiliai kraunasi skirtingu greičiu (namuose ir viešose stotelėse), turi skirtingus baterijos dydžius ir nuvažiuoja skirtingą atstumą.

Su dyzeliniais ar benzininiais automobiliais viskas yra šiek tiek paprasčiau: benzino kolonėleje kuras į baką teka tokiu pačiu greičiu Toyota Prius ar Land Rover Defender automobiliui. Su elektromobiliais situacija yra šiek tiek kitokia: skirtingos galios, skirtingos elektromobilių stotelės ir skirtingos baterijos suteikia skirtingus įkrovimo greičius.

Prieš tęsiant temą toliau, labai rekomenduojame perskaityti ir kitus straipsnius, kuriuose aptarėme:

Kaip išsirinkti įkrovimo stotelę: Kaip išsirinkti elektromobilio stotelę namams?

Skirtingus elektromobilių nuvažiuojamus atstumus: Kiek nuvažiuoja elektromobiliai?

Arba kaip išsirinkti Jums tinkamiausią elektromobilį: Kaip išsirinkti elektromobilį?

Taigi, į ką reikia atkreipti dėmesį prieš įsigyjant naują elektromobilį?

Elektromobilio įkrovimo galia (AC) namuose ir (DC) viešose elektromobilių stotelėse

Kiekvienas elektromobilis turi dvi įkrovimo galias:

AC – alternative current, kuria krausitės namuose ir

DC – direct current, kuria krausitės viešose elektromobilių stotelėse.

Labai svarbu šių dviejų įkrovimo galių nesumaišyti, ypatingai įsivertinant įkrovimą namuose.

Paimkime vieną pavyzdį: elektromobilis Nissan Ariya 63 kWh.

Šio elektromobilio lėto įkrovimo galia: 7,4 kW

Greito įkrovimo galia: 130 kW.

Ką reiškia šie skaičiai?

Lėto įkrovimo galia ypatingai svarbu įsigyjant elektromobilio įkrovimo stotelę namams. 7,4 kW nurodo maksimalią galią, kuria Jūsų elektromobilis galės krautis namuose su Jūsų stotele. Todėl labai svarbu neįsigyti galingesnės elektromobilių stotelės, nes tiesiog neišnaudosite jos privalumų. Jeigu turėsite 11 kW stotelę, ji vis tiek maksimaliai galės įkrauti 7,4 kW galia.

Greito įkrovimo galia nurodo, kokiu greičiu galėsite krautis viešose elektromobilių stotelėse. Šiuo metu Lietuvoje galime rasti įvairių stotelių: nuo 22 kW iki 350 kW. Atkreipkite dėmesį, kad jeigu, sakykime, krausitės elektromobilį stotelėje, kuri geba duoti net 250 kW, Jūsų elektromobilis nesikraus didesniu greičiu nei 130 kW.

Įkrovimo galia Jums padeda suprasti du dalykus:

  1. Kaip greitai galėsitės krautis automobilį namuose. AC galia.
  2. Kaip greitai galėsite krautis elektromobilį ilgesnėse kelionėse. DC galia.

Kodėl svarbu į tai atkreipti dėmesį?

Tam, kad žinotumėte ko galima tikėtis ir kaip greitai galėsite įsikrauti elektromobilį ne tik namuose, bet ir ilgesnė kelionėse po Lietuvą ar Europą.

Elektromobilio įkrovimas namuose

Įkrovimo stptelė Charge Amps 22 kW dvivietė

Šiuo metu naujų elektromobilių AC galioje dominuoja trys variantai: 3,7 kW, 7,4 kW ir 11 kW. Kai kurie elektromobiliai gali krautis net 22 kW AC galia, tačiau tokia galia sunku pasinaudoti, nes retas privatus namas turi tokį galingą įvadą.

Atitinkamai šios trys skirtingos galios suteikia skirtingą įkrovimo laiką. 3,7 kW – lėčiausią, 11 kW – greičiausią.

Tačiau turint omenyje, jog automobilis dažname namų ūkyje yra nenaudojamas nuo 19h vakaro iki 7h ryto (12h langas), per tą laiką Jums pavyks įkrauti bet kurį elektromobilį su bet kokią įkrovimo galia.

Reikalus šiek tiek gali komplikuoti tik pora atvejų:

  1. Norite krautis tik naktiniu tarifu (sumažėja įkrovimo langas)
  2. Per dieną pastoviai nuvažiuojate ir išnaudojate visą bateriją (nepavyksta įkrauti pilnos baterijos)

Tuomet didesnė galia namuose galbūt Jums padės užtikrinti jūsų poreikius.

Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį, jog įkrovimas lėtesniuoju būdu namuose ne taip smarkiai nudėvi bateriją, ir ji jums tarnaus ilgiau, nei visą laiką kraunantis tik viešose greitosiose stotelėse.

Elektromobilių įkrovimas viešose stotelėse

Kaip jau minėjome anksčiau, šiuo metu Lietuvoje galime rasti nuo 22 kW iki 350 kW galios elektromobilių stoteles.

Kuo didesnė yra Jūsų DC įkrovimo galia – tuo patogesnės bus ilgos kelionės Lietuvoje ar Europoje. Didesnė įkrovimo galia sutrumpina Jūsų sustojimo laiką elektromobilių stotelėse.

Šiuo metu rinkoje dominuoja elektromobiliai, kurių įkrovimo galia nuo 100 kW iki 250 kW su tam tikromis išimtimis, kaip Porsche Taycan, kuris gali įsikrauti 350 kW galia.

Perkant elektromobilį įkrovimo laikas, kurį matysite pateiktoje informacijoje, dažniausiai nurodo įkrovimo laiką nuo 0% baterijos likučio iki 80%. Kodėl?

  1. 80% baterijos likutis dažniausiai suteikia apie 200-300 km nuvažiuojamą atstumą, ko pasekoje važiuosite 2-3h ir sustojimas po tokio laiko įvyksta gan natūraliai (sustoti pavalgyti, prasivaikščioti ar pasinaudoti tualetu).
  2. Įkrovimo galia ypatingai sumažėja pasiekus 80% baterijos likutį. Tai jau grynai moksliniai dalykai, tačiau paprasčiausiai kuo baterija labiau įsikrovusi, tuo sunkiau elektronams rasti laisvą vietą baterijoje. Turėkite omenyje, jog kai kuriuose elektromobiliuose Jums pasiekti 80% įkrovimą užtruks 30 minučių, o sekančius procentus įkraudinės dar 30 minučių ar daugiau.

Kodėl svarbu žinoti Jūsų automobilio įkrovimo galią?

Tam, kad įsivertintumėte koks laukimo laikas kaskart darant ilgesnes keliones Jums tiesiog yra priimtinas.

Pvz. elektromobilis VW ID 3 iki 80% įsikraus per 33 minutes, o elektromobilis Tesla Model 3 – per 20-25 minutes.

Tačiau yra elektromobilių (ypatingai senesnės kartos), kurie įsikrauna per valandą ar daugiau.

Labai svarbu įsivertinti šiuos dalykus, kad vėliau ilgos kelionės netaptų kančia ar tiesiog būsite priversti jų atsisakyti.

Elektromobilio įsigyjimas

Įsivertinus šiuos aspektus Jūs galėsite nuspręsti, kuris elektromobilis Jums tinkamiausias ar tiesiog galbūt reikėtų palaukti, kol atitinkamas modelis taps prieinamesnis ar pigesnis.

Labai svarbu neįsigyti elektromobilio, kuris visiškai netenkins Jūsų poreikių ir tiesiog Jūsų keliones padarys nebeįmanomas.

Atkreipkite dėmesį, jog ypatingai senesnieji Nissan ar BMW elektromobiliai, kurie buvo pagaminti 2013 ar panašiais metais gali turėti ypatingai lėtą įkrovimo laiką, nusilpusią bateriją ir kitus minusus. Kaina gali būti viliojanti, tačiau ilgos kelionės šiais elektromobiliais gali būti komplikuotos.

Mūsų duombazėje Jūs galite rasti įvairių elektromobilių specifikacijas ir įsivertinti, kuris elektromobilis Jums yra tinkamiausias. Ten mes pateikiame nuvažiuojamą atstumą, baterijos dydį, įkrovimo galią ir laiką.

Visa informacija čia: Elektromobiliai.

Ar šis įrašas buvo naudingas?
Taip
Ne

Komentarai uždrausti.