Elektromobilis ir krovimo kabelis

Kodėl elektromobiliai bus vis pigesni

Volvo XC40 Recharge elektromobilis
130 views 0 komentarus

Pastaraisiais metais automobilių technologijų pasaulis sparčiai tobulėja, o šios revoliucijos priešakyje – elektromobiliai. Pradinės elektromobilių kainos daugeliui pirkėjų galėjo būti pernelyg didelės, tačiau dėl didelės technologinės pažangos ir rinkos jėgų šių transporto priemonių kainos sparčiai mažėja. Šiame straipsnyje nagrinėsime priežastis, dėl kurių elektromobiliai pigs ir ilgainiui taps vis labiau įperkami.

Šiuo metu JAV Tesla elektromobiliai vidutiniškai jau kainuoja mažiau nei vidutiniškai įsigijamas kuru varomas automobilis. Tokias geras kainas ir komplektaciją gali pasiūlyti kol kas tik Tesla, bet ateityje vis daugiau daug nuvažiuojančių elektromobilių pasieks įprastų automobilių kainas, o dažnu atveju taps ir pigesni.

Priežastys kodėl elektromobiliai pigs

1. Technologinė pažanga baterijų technologijų srityje

Elektromobilių kainą daugiausia lemia jų baterijų kaina. Tačiau dėl pastarojo meto pažangos akumuliatorių technologijų srityje akumuliatoriai tapo pigesni, efektyvesni ir talpesni. Pavyzdžiui, „Tesla” kuria naują baterijų technologiją, kuri gali gerokai sumažinti gamybos sąnaudas ir kartu pagerinti jos automobilių eksploatacines savybes. Kadangi vis daugiau automobilių gamintojų investuoja į geresnių baterijų technologijų mokslinius tyrimus ir plėtrą, toliau mažės ir elektromobilių kaina.

Šiuo metu jau keičiami ir tam tikri metalai, kurie naudojami baterijose, pvz. mažėja kobalto naudojimas, o nauji metalų tyrimai nuteikia viltingai, jog baterijos bus ne tik galingesnės, bet ir tuo pačiu pigesnės.

2. Gamybos masto didinimas

Masto ekonomijos principas taikomas ir elektromobilių gamybai. Automobilių gamintojams gaminant daugiau elektromobilių, gamybos sąnaudos mažėja dėl to, kad fiksuotos išlaidos paskirstomos didesnei gamybos apimčiai. Didėjant elektromobilių paklausai, daugelis automobilių gamintojų didina savo gamybos pajėgumus, o tai savo ruožtu lems mažesnes kainas vartotojams.

Dar prieš keletą metų Tesla pagamindavo tik iki 100 000 elektromobilių per metus, o 2023 jų pagamins jau virš 2 milijonų. Tas pats vyksta ir VW ar Ford gamyklose. Vis daugiau elektromobilių, procesai automatizuojami, vidutinė elektromobilio pagamino kaina krenta.

3. Vyriausybės paskatos ir subsidijos

Daugelio pasaulio šalių vyriausybės, siekdamos sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą ir skatinti tvarumą, siūlo paskatas ir subsidijas elektra varomiems automobiliams įsigyti. Pavyzdžiui, JAV pirkėjai, įsigydami elektromobilį, gali gauti iki 7500 JAV dolerių mokesčių lengvatų, o Europoje įvairios paskatos, pavyzdžiui, atleidimas nuo mokesčių ir piniginės nuolaidos, taikomos keliose šalyse. Dėl šių lengvatų elektromobiliai pirkėjams tampa prieinamesni, o tai dar labiau didina jų populiarumą ir paklausą.

Lietuvoje Jūs taip pat galite gauti paskatą iki 5000 eurų, jeigu perkate naują elektrombilį ir iki 2500 eurų, jeigu perkate seną. Lietuvoje taip pat subsidijuojamas ir elektromobilių stotelių įsirengimas.

4. Mažėjančios įkrovimo infrastruktūros sąnaudos

Didėjant elektromobilių paklausai, sparčiai plečiamas įkrovimo infrastruktūros diegimas. Dėl to didėja paslaugų teikėjų konkurencija, todėl mažėja elektromobilių įkrovimo sąnaudų kainos. Kai kuriuose regionuose, pavyzdžiui, JAV ir Europoje, daugelis viešųjų įkrovimo stotelių siūlo nemokamą įkrovimą, todėl elektromobilių savininkai sutaupo dar daugiau lėšų.

Šiuo metu Lietuvoje Ignitis numato itin ambicingą elektromobilių stotelių plėtrą, tad vis dažniau įvairiuose regionuose (ne tik Vilniuje) pamatysite išdygstančias elektromobilių stotelių aikšteles, o galiausiai ir pačios degalinės įsirenginės vis daugiau stotelių (taip nutiko Norvegijoje).

5. Didėjantis visuomenės informuotumas ir pritarimas

Kadangi vis daugiau žmonių supranta elektromobilių naudą aplinkai, tikėtina, kad šių transporto priemonių paklausa didės. Todėl automobilių gamintojai greičiausiai daugiau dėmesio skirs elektromobilių, o ne iškastiniu kuru varomų transporto priemonių gamybai. Tai reikštų platesnį elektromobilių paplitimą ir atitinkamai gamybos sąnaudų mažėjimą dėl didesnės masto ekonomijos.

Jau ir dabar pvz. Ženevoje ar kitų miestų automobilių parodose didžiausias dėmesys būna naujiems elektromobilių modeliams, jų baterijoms ir nuvažiuojamam atstumui. Ypatingas dėmesys skiriamas autonomijai ir inocijoms šioje srityje. Jau vis mažiau lankytojų įdomūs nauji V8 varikliai ar dyzelinis modelis, kuris sudegina tik 4 litrus 100ui kilometrų.

Apibendrinant galima daryti išvadą, kad elektromobiliai pigs bei taps vis labiau įperkami ir prieinami masėms. Akumuliatorių technologijos pažanga, didėjančios gamybos apimtys, vyriausybės paskatos ir subsidijos bei mažėjančios įkrovimo infrastruktūros sąnaudos – visi šie veiksniai mažina elektromobilių kainas. Tikimasi, kad ši tendencija išliks ir toliau, nes visuomenė vis labiau pripažįsta ir supranta elektromobilius, todėl daugeliui pirkėjų elektromobiliai taps praktiška ir ekonomiška alternatyva.

Ar šis įrašas buvo naudingas?
Taip
Ne

Komentarai uždrausti.