Elektromobilis ir krovimo kabelis

Autonominiai automobiliai: mūsų ateitis ir perspektyvos

Tesla model 3 vidus
398 views 0 komentarus

Įsivaizduokite save sėdintį automobilio vairuotojo vietoje, važiuojantį greitkeliu, laisvomis rankomis, atremtomis kojomis ir nesirūpinančiu jokiu eismu, kuris vyksta aplink. Skamba kaip mokslinė fantastika? Pagalvokite dar kartą! Automobilių pramonė nukreipia mus tiesiai į savarankiškai vairuojančių automobilių erą, o elektromobiliai (EV) yra šios transformacijos priešakyje. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip autonominiai automobiliai ir ypač autonominės elektrinės transporto priemonės keičia mūsų vairavimo būdą ir kodėl ši savaeigė ateitis žada daugiau įspūdžių nei dauguma mokslinės fantastikos filmų.

Mokslinės fantastikos fantazija virsta realybe: Prisimenate laikus, kai savaeigiai automobiliai buvo tik mūsų vaizduotės vaisius? Matėme juos filmuose ir skaitėme apie juos knygose, bet perspektyva turėti tokį automobilį atrodė tolima. Bet žinote ką? Ateitis yra dabar, ir ji yra jau ranka pasiekiama. Tesla, Google ir kitos kompanijos nesustojamai dirba ties šia sritimi, o Youtube jau pilna vaizdo įrašų kaip Tesla elektromobiliai nesustojamai gali nuvažiuoti šimtus kilometrų net ir labai sudėtingomis miesto sąlygomis.

Elektromobiliai tapo puikiais autonominių technologijų palydovais. Jų tylus, taršos neišskiriantis važiavimas ir pažangios elektrinės pavaros paverčia jas idealia platforma savarankiško vairavimo revoliucijai (realiai niekas nekuria autonominio automobilio platformų ant dyzelinių ar benzininių automobilių, viskas kuriama ant elektromobilių). Toliau leisdamiesi į šią elektrifikuojančią kelionę sužinosite, kodėl elektromobiliai yra šios automobilių evoliucijos išrinktieji.

Autonominių automobilių saugumas

autonominis automobilis

Prisisekite saugos diržus:
Viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl verta rinktis autonomines elektrines transporto priemones, yra saugumas. Įsivaizduokite pasaulį, kuriame žmogaus klaidos ir neatsargumas nebėra pagrindinės avarijų priežastys. Tyrimai rodo, kad maždaug 90 procentų visų avarijų ir nelaimingų įvykių keliuose priežastis – žmogiškasis faktorius. Tai mes padarome klaidų, mes skaitome žinutes vairuodami, mes keičiame radijo stotį, mes būname neišsimiegoję, mes užsižiopsom ir mes, kaip bebūtų gaila, vairuojame išgėrę – visa tai gali nuvesti ne tik į smulkius įvykius, bet į asmenines tragedijas.

Autonominiai elektromobiliai turi daugybę jutiklių, kamerų ir dirbtinio intelekto sistemų, todėl jie itin atidžiai stebi aplinką visą laiką ir autonominiai automobiliai neišsiblaško, nepavargsta, neužsižiūri į šonus ir t.t.

Šie savaeigiai technologiniai stebuklai gali reaguoti į situacijas per sekundės dalį, todėl mūsų keliai tampa daug saugesni nei bet kada anksčiau. Daugiau nebereikės nerimauti dėl išsiblaškiusio greta važiuojančio vairuotojo ar nekantraus greičio mėgėjo, važiuojančio iš paskos. Savarankiškai važiuojantys algoritmai rūpinasi jūsų nugara (ir šonais, ir priekiu).

Tačiau čia siužetas dar labiau sutirštėja: automobiliai ne tik reaguoja į eismo įvykius, bet ir rūpinasi jų prevencija. Autonominiai automobiliai gali bendrauti tarpusavyje, koordinuoti judėjimą, kad sumažintų spūstis ir išvengtų susidūrimų. Galutinis rezultatas? Mažiau laiko, praleisto spūstyse, ir daugiau laiko mėgaujantis kelione.

Autonominiai automobiliai

Be abejo, ši technologija dar nėra pilnai išvystyta, nes reikia kad kartu ‘susikalbėti’ galėtų ne tik Tesla elektromobiliai tarpusavyje, bet ir Tesla, VW, Ford ir visi kiti vienu metu. Tam taip pat reikalinga, kad ir dauguma pačių elektromobilių būtų autonominiai ir keliuose liktų vis mažiau automobilių, kurie neturi jokių galimybių peduoti savo informaciją kitiems automobiliams, tad šis scenarijus, kai visi elektromobiliai ‘kalba’ vienas su kitu, visgi bus įmanomas, turbūt, po gerų 20-30 metų. Tačiau automobilių kompanijos ties tuo dirba ir tai bus mūsų transporto ateitis.

Autonominių automobilių komfortas

Autonominiai automobiliai

Patogumo veiksnys:
Įsivaizduokite pasaulį, kuriame automobilis jus paima, nuveža į darbą, per dieną atlieka kitus reikalus (galbūt dirba kaip taksi, galbūt nuveža Jūsų vaikus į mokyklą, o galbūt surenka Jūsų prekes iš autonominių parduotuvių ar sandėlių) ir vėl paima vakare – ir visa tai jums nė piršto nepajudinus. Autonominės elektrinės transporto priemonės žada neprilygstamą komfortą.

Nors jums galbūt gali trūkti jaudulio, patiriamo sukant variklį ir perjungiant pavaras, prabanga atgauti kelionės į darbą laiką yra pakankamai geras kompromisas. Pagalvokite, ką galėtumėte veikti, kai jūsų elektromobilis vairuoja už Jus. Pasižiūrėkite mėgstamą podkastą, atsakykite į el. laiškus arba tiesiog pasimėgaukite pietų miegu. Automobilis tampa jūsų asmeniniu asistentu, todėl turite daugiau laiko gyventi savo gyvenimą.

Galite nebūtinai gyventi miesto centre, o užmiestyje, o gal net kitam miestelyje ar kaime? Ryte įšokate į savo autonominį automobilį ir toliau snaudžiate ar atliekate pirmus dienos darbus, o atstumas iki darbo vietos tampa ne minusu, bet privalumu.

Aplinkosauga

Aplinkosaugos klausimai:
Dabar pereikime prie aplinkosauginio aspekto. Pasaulis susiduria su klimato krize, o elektromobiliai jau dabar atlieka svarbų vaidmenį mažinant mūsų anglies dioksido pėdsaką. Kai tai susiejate su autonomine technologija, nauda aplinkai išauga.

Autonominiai elektromobiliai gali optimizuoti maršrutus ir vairavimo stilių, kad kuo efektyviau naudotų energiją. Jie gali apskaičiuoti ekologiškiausią kelią, sumažinti energijos suvartojimą ir net patys įkrauti atsinaujinančiosios energijos elektromobilių stotelėse. Tai tarsi ekologiškai sąmoningas antrasis vairuotojas, visada siekiantis sumažinti poveikį aplinkai.

Be to, savaeigius automobilius galima užprogramuoti taip, kad jie važiuotų konservatyviau, taip dar labiau padidinant elektromobilių ridą. Tai reiškia mažiau įkrovimo stotelių, mažesnį energijos suvartojimą ir švaresnę planetą.

Autonominių automobilių įkrovimas

Parama elektromobilių stotelėms

Įkrovimas be vargo:
Kalbant apie įkrovimą, viena iš galimų kliūčių, trukdančių įsisavinti elektromobilius, buvo nepatogus įkrovimas. Tačiau autonominiai elektromobiliai keičia situaciją. Jie gali patys nuvykti iki įkrovimo stotelių, prisijungti ir įsikrauti – viskas be jokio žmogaus įsikišimo.

Įsivaizduokite, kaip patogu, kai automobilis pats nuvažiuoja į įkrovimo stotelę, o jūs mėgaujatės pietumus/vakariene ar tvarkote kitus reikalus. Tai tarsi asmeninė automobilio valytojo paslauga. Toks autonomiškumo lygis ne tik padaro elektromobilio nuosavybę praktiškesnę, bet ir pašalina nerimą dėl nuvažiuojamo atstumo.

Autonominis vairavimas

Savarankiško vairavimo patirtis:
Dabar pakalbėkime apie pačią patirtį. Kai jums neužkraunama atsakomybė už vairavimą, galite visiškai pasinerti į kelionę. Mėgaukitės vaizdingu maršrutu, įsitraukite į pokalbį su pakeleiviu arba žiūrėkite mėgstamą „Netflix” serialą.

Savavaldžiai automobiliai sukurti atsižvelgiant į komfortą. Juose įrengtas erdvus interjeras, atlošiamos sėdynės ir pramogų sistemos. Kelionė tampa neatsiejama nuotykio dalimi, o ne priemone tikslui pasiekti.

Išvada

Be abejo, pilnai į mūsų transporto sistemą integruoti autonominiai automobiliai, kurie supranta ir geba išspręsti visas mažas ar dideles problemas, kurios pasitaiko kelyje (pvz. laikinas remontas, auto įvykis ar absoliučiai ne vietoje sustojęs automobilis vis dar tampa nemažu iššūkiu net ir Tesla autonominėms sistemoms), nėra labai artima ateitis, bet labai labai viliojanti.

Ilgos kelionės, kamščiai, stresas, pavargusios akys ir kūnas, prarastas laikas – tai tik keletas minusų, su kuriais susiduria kiekvienas vairuotojas. Visa tai bus išspręsta autonominių automobilių pagalba, kai ilgose kelionėse ne tik galėsite nusnausti, bet ir žiūrėti televizorių ar net dirbti.

JAV ir Europoje keliose zonose jau leidžiamas pilnas autonominių elektromobilių naudojimas, o geriausi Tesla elektromobilių vairuotojai jau turi prieigą prie visiškai autonominio vairavimo, tad technologija yra jau labai pažengusi. Be abejo, visi reguliavimai, įstatymai ir 100 procentinis užtikrinimas, jog autonominiai automobiliai nedarys ‘žioplų’ klaidų, kurios gali sukelti eismo įvykius, dar užtruks, bet realu tikėtis, jog jau 2030 metais keliuose tikrai turėsime nemažai autonominių automobilių, kurie kasdien mokysis, tobulins savo algoritmus ir taps nepakeičiamu kasdieniu mūsų palydovu.

Džiugu, kad Lietuvoje taip pat jau turime pirmuosius autonominių automobilių testus, tad tikėtina, jog šioje revoliucijoje Lietuva ne tik, kad neatsiliks, bet bus pionieriai.

Ar šis įrašas buvo naudingas?
Taip
Ne

Komentarai uždrausti.